Słabe wyniki sprzedaży Apple w lutym

17.03.2009
Słabe wyniki sprzedaży Apple w lutym

NPD Group opublikowało wczoraj dane sprzedażowe Maków oraz iPodów w lutym. W obu przypadkach nastąpił spadek o 16% rok do roku. Średnie oczekiwania analityków oscylowały wokół 4% wzrostu.

W lutym dynamicznie rosła sprzedaż netbooków, dzięki której komputery PC z Windowsem sprzedały się w liczbie o 22% większej niż przed rokiem. Sprzedaż MacBooków spadła 7%, podczas gdy sprzedaż laptopów wyposażonych w Windowsa wzrosła o 36%. Licząc bez netbooków, wzrost sprzedaży był mniejszy, bo 16% – raportuje NPD.

Sprzedaż komputerów stacjonarnych Apple spadła o 36% w lutym, podczas gdy spadek desktopów z Windowsem był znacznie niższy – tylko 10%. Jednakże – jak tłumaczą bardzo słaby wynik Apple analitycy cytowani przez Reutersa – w marcu sprzedaż iMaków powinna odbić się od dna, ponieważ konsumenci powstrzymywali decyzje zakupowe przed odświeżeniem linii komputerów stacjonarnych z logiem jabłka.

Cytowany z kolei przez Fortune Gene Munster, analityk Piper Jaffray, uważa, że mimo wszystko Apple powinno zrealizować cel sprzedaży od 2 do 2,2 miliona komputerów Macintosh w pierwszym kwartale kalendarzowym 2009 roku. Według Munstera, sprzeda się także pomiędzy 9 a 10 milionów iPodów.

To już drugi miesiąc z kolei, w którym sprzedaż produktów z najważniejszych linii biznesowych Apple spada. W zeszłym miesiącu Maki zanotowały 6% spadek sprzedaży, a iPody – 16%. Ciekawe, czy w obliczu bardzo dobrych wyników sprzedaży PC głównie dzięki netbookom Apple dostrzeże w nich odpowiedni dla siebie potencjał. Odpowiedź na to pytanie możemy uzyskać już dziś, po godzinie 18 polskiego czasu.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement