Przesiadki.pl – zawsze odnajdziesz drogę do domu

27.01.2009
Przesiadki.pl – zawsze odnajdziesz drogę do domu

Marcin Tarnowski twórca opisywanego przeze mnie wcześniej serwisu wawka.net – planowanie przesiadek i trasy w czasie podróży komunikacją miejską w Warszawie, poinformował mnie o starcie nowego ogólnopolskiego portalu wykorzystującego silnik i doświadczenie projektu warszawskiego.

Panie i panowie przedstawiam przesiadki.pl, czyli ogólnopolską wyszukiwarkę połączeń autobusowych i tramwajowych dla 6 miast Polski: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Już teraz na przesiadki.pl możemy prześledzić na mapie trasy wszystkich autobusów i tramwajów z danego miasta, ale przede wszystkim możemy wyszukać połączenie pomiędzy dwoma, wybranymi przez nas, miejscami.

Punkt początkowy i końcowy możemy podać poprzez wpisanie w formularzu ulicy (po uprzednim wybraniu miasta). Nie trzeba znać dokładnej nazwy przystanku. System sam wyszuka najbliższe przystanki. Drugą możliwością jest ustawienie markera bezpośrednio na mapie (prawy przycisk myszy). Po każdym przesunięciu markerów, lub zamianie ich miejscami, trasa jest wyszukiwana na nowo.Wyszukiwane są zarówno połączenia bezpośrednie, jak i te z kilkoma przesiadkami. W pierwszej kolejności pojawiają się oczywiście takie, które wymagają najmniejszej ilości przesiadek i których czas przejazdu i oczekiwania na autobusy jest najmniejszy. Dla wszystkich tras można zapoznać się również ze szczegółowym rozkładem jazdy na każdym z przystanków. Wystarczy kliknąć w ikonę przystanku.

Przesiadki wystartowały oficjalnie w ubiegły wtorek (20.01.09) i na tym etapie rozwoju dopiero zbierają lojalnych użytkowników. Jednak już teraz autor serwisu obserwuje zainteresowanie usługą. W niedługim czasie mają się pojawić rozkłady dla kolejnych miast Szczecina, Bydgoszczy, Lublina i Katowic, co zwiększy liczbę lokalnych wyszukiwarek do 10. Oprócz tego autor przewiduje wprowadzenie kilku nowości jak chociażby wysyłanie linków do tras, czy wersję do druku. Pojawią się także ładniejsze ikony przystanków. Pierwszy przystanek danej linii będzie oznaczony numerem linii i typem przystanku (autobus/tramwaj). Z czasem powinna się pojawić możliwość logowania, „moje przystanki”, a także wersja mobilna.

Może w przyszłości udałoby się połączyć serwis z autobusami i pociągami dalekobieżnymi?

PS. Autobuser też się uaktualnił. Nie musimy już znać nazw przystanków, wystarczy podać ulicę, ale nadal bardziej podobają mi się proste przesiadki.pl. Jakoś zraziłem się do tego projektu, bo według mnie w trakcie przygotować nacisk na został położony nie na te funkcje, na które trzeba było.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement