Jobs w Brukseli. Załatwia nam iTunes Store?

18.09.2008
Jobs w Brukseli. Załatwia nam iTunes Store?

To może być przełomowa wiadomość dla wszystkich tych, którzy z utęsknieniem czekają na debiut iTunes Store w Polsce – prezes Apple, Steve Jobs, odwiedził wczoraj w Brukseli panią Komisarz do Spraw Konkurencji w Komisji Europejskiej, Neeli Kroes.

Wśród gości był również Mick Jagger, frontman giganta rocka Rolling Stones, szef projektu iTunes w Apple, Eddzie Cue oraz reprezentanci firm: EMI, eBay i Fiat. Podczas spotkania poruszano kwestie „możliwości i barier handlu online i Wspólnego Rynku Europejskiego”. Według słów pani Komisarz, ludziom w Europie obiecano unię, miejsce bez barier; ale w internecie tego nie mają. Te słowa odnoszą się między innymi do firmy Apple, która wbrew idei ponadgranicznego internetu podzieliła swój sklep na rynki krajowe: Brytyjczycy mogą kupować pliki tylko w serwisie brytyjskim, francuscy internauci we francuskim itd.

Komisja Europejska (KE) już wcześniej badała praktyki firmy Apple, gdyż nie podobał się jej nie tylko podział rynku, ale także stosowanie przez koncern różnych cen – innych w strefie euro, a innych w Wielkiej Brytanii, Danii czy Szwecji. Pod naciskiem KE, w styczniu Apple zgodził się zrównać ceny. Na tym zwycięstwie KE poprzestała, twierdząc, że z punktu widzenia unijnego prawa podział rynku na segmenty krajowe nie jest zakazany.

Zdaniem Komisji Europejskiej, praktyki koncernu Apple mogą budzić wątpliwości, ponieważ stanowią dyskryminację np. polskich konsumentów, odciętych od usług dostępnych w innych krajach UE.

Wizyta Jobsa i Cue’a w Brukseli na pewno ma związek z tą właśnie sprawą. Polscy konsumenci powinni więc przyglądać się pracy Komisji Europejskiej w najbliższym czasie, ponieważ paradoksalnie to ona może mieć decydujący głos w kwestii terminu pojawienia się sklepu iTunes w Polsce.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement