Android już w przyszłym tygodniu

20.09.2008
Android już w przyszłym tygodniu

Zbliża się premiera pierwszego telefonu z systemem operacyjnym Google Android. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji mobilny system operacyjny Google zadebiutuje 23 września.

Według the Wall Street Journal, telefon wyprodukowany przez HTC pojawi się w sieci T-Mobile i będzie dostępny w cenie dokładnie takiej samej jak iPhone firmy Apple – 199 dolarów przy kontrakcie na dwa lata. Oznacza to, że telefon będzie co najmniej w 50% subsydiowany, ponieważ szacuje się, że jego realna cena przekraczać będzie 400 dolarów. Na aparacie widniały będą dwa logotypy: HTC oraz Google. Telefon ma być wyposażony we wszystkie popularne aplikacje Google oraz wirtualny sklep z aplikacjami przypominający koncept firmy Apple – AppStore. Telefon HTC ma posiadać ekran dotykowy i obsługiwać technologie GPS oraz 3G.

Analitycy przewidują, że Google Android sprzeda się w 400 tysiącach egzemplarzy w czwartym kwartalne 2008 roku, co da mu 4% rynku smartfonów. Według specjalistów ze Strategy Analytics, Google jest bardzo znaną marką i z powodzeniem zainteresuje rynek swoją ofertą mobilną. Niemniej jednak nie oczekuje się, że Android wzbudzi podobny entuzjazm klientów jak iPhone, ponieważ nie będzie posiadał żadnych nowych rozwiązań, których nie byłoby już w telefonie Apple.

Google traktuje swój system operacyjny jako platformę „open source”. Przedstawiciele giganta internetowego na każdym kroku podkreślają, że będą zachęcać zewnętrznych producentów oprogramowania do przygotowania nowych i innowacyjnych aplikacji mobilnych bez żadnych ograniczeń. Google liczy na to, że telefon z Android wygeneruje więcej ruchu w sieci niż iPhone. Dzięki temu firma z Mountain View zarobi mnóstwo pieniędzy na prezentacji reklam.

Debiut Androida da także odpowiedź na to, czy sukces iPhone’a jest trwały i Apple będzie dalej sprzedawało swoje telefony w takim tempie jak do tej pory. Google Android będzie bowiem stanowił bezpośrednią konkurencję dla iPhone’a. Kluczowe dla powodzenia obu smartfonów będą pierwsze tygodnie dostępności HTC z Androidem.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement